زائرسرا و حسینیه خراسانی ها در کربلای معلی

معرفی حسینیه خراسانیها

بسم‌الله الرحمن رحیم

وقف پیوند عشق و ایمان است
چشمه ای همیشه جوشان است
بی‌گمان بهترین اعمال است
هم تماشای عشق و هم فال است
واقفان عاشقان معبودند
از زیان فارقند و در سودند
آنان که عشق حسین(ع) در دل و هوای کربلا در سر دارند، در طول سالیان دراز در سخت‌ترین شرایط و با کمترین امکانات حتی با پای پیاده دل به جاده نینوا می‌سپردند و گام‌های آهسته ولی استوارشان تا به امروز، هیچ‌گاه از حرکت باز نماند.
شوق خدمت و میزبانی از زائران کربلا، سنت حسنه‌ای است که از قدیم‌الایام چه از طرف مردم باعزت عراق و چه توسط شیعیان دیگر کشورها به پا داشته و هر سال بر وسعت این استقبال پرشور افزوده گشته است.
بعد از سال‌ها غربت و دشواری زیارت عتبات عالیات، در سال‌های اخیر و با سرنگونی رژیم بعثی، زمینه حضور میلیونی زائران حسینی در ایام مختلف سال بالاخص ایام اربعین، فراهم شده که این امر ساماندهی و اسکان مهمانان حسینی را دشوار نموده است.

تاریخچه حسینیه و زائرسرای خراسانی‌ها

۶۵ سال قبل، مردمانی خیّر از خطّه خراسان بزرگ، این مسأله را درک کرده بودند که برای میزبانی از زائران حسینی باید فکری کرد و فضا و مکانی درخور شأن این عاشقان حسینی فراهم نمود تا با خدمتی ماندگار، خانه دنیا و آخرت خود را آباد سازند. لذا در سال ۱۳۳۳ هجری شمسی (۱۳۷۴هجری قمری) ۳۹نفر از خیرین خراسانی، زمینی به مساحت ۴۰۱۸متر مربع به مبلغ ۹۲۸۴۲۰ریال، در شهر کربلا و در جوار خیمه‌گاه اباعبدالله‌الحسین(ع)، خریداری و وقف ساخت حسینیه و زائرسرا نموند.
با تحولات سیاسی کشور عراق و همچنین سرنگون شدن رژیم بعثی و تغییر حکومت، کار ساخت و تکمیل این بنای مقدس سرعت گرفت. لذا در اولین اقدام ۱۶ تن از شخصیت‌های برجسته و مورد اعتماد مردم، متولی پیگیری امور ساخت و احداث بنا شدند که تمام این افراد به تأیید حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی(دام ظله الشریف) رسیده‌اند. پس از آن دبیرخانه و کادراجرائی برای جذب کمک‌های مردمی و برنامه‌ریزی و پیگیری کار ساخت و همچنین خدمات‌رسانی به زائران تشکیل گردید.

اسامی متولیان جدید

متولیان جدید که از سوی حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی (دام ظله الشریف) تأیید و مأمور به انجام رساندن این پروژه ماندگار و عظیم شده‌اند به قرار ذیل می‌باشند:
۱) حاج سید جعفر سیدان
۲) حاج سید محمد حسن شریعتمداری
۳) حاج شیخ عبدالرضا روحانی قوچانی
۴) حاج سید رکن‌الدین رئیس‌الساداتی (سیدحسین نبوی)
۵) حاج سید محمد جعفر طباطبائی شیرازی
۶) دکتر محمد علی انصاری
۷) حاج شیخ محمود واعظ شهیدی
۸) حاج سید محسن خاتمی
۹) حاج سید محمدباقر مصباح موسوی
۱۰) حاج غلامرضا بهزادیان
۱۱) حاج محمود پوستی
۱۲) حاج حسین عابدزاده

برپایی موکب و خدمات‌رسانی به زائران

این زمین به منظور ساخت حسینیه و زائرسرا برای میزبانی از زائران اباعبدالله الحسین وقف گردیده است و تا زمان تکمیل و بهره برداری از پروژه، از زمین و فضاهای موجود برای برپایی موکب و خدمت رسانی به زائرین استفاده می گردد.

نخستین گام خدمات‌رسانی به زائران، در اربعین سال ۱۳۹۳ برداشته شد و موکبی بزرگ در زمین حسینیه برپا گردید که در آن ۱۵۰ خادم حسینی به شکل داوطلبانه مشارکت کردند. در مدت ۶ روز، ۲۴ هزار نفر اسکان داده شدند و بیش از ۲۵۰ هزار نفر اطعام گردیدند که این پذیرائی با این حجم و گستره در نوع خود کم‌نظیر بود. در سال‌های ۹۴، ۹۵، ۹۶ و ۹۷ نیز با وجود ادامه کار پروژه‌ی ساخت، برپایی موکب و پذیرایی از زائران همچنان ادامه داشته و با تعطیلی بخشی از پروژه کار خدمات‌رسانی ادامه یافته دارد.